NOVINKY
ZBOŽÍ V AKCI
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Výběr udidla rozhodně není radno podcenit. Pamatujte, že jde o věc, která má přímý vliv na ovladatelnost vašeho koně při jízdě a také na to, jak se během ní bude cítit.
Než si přivedete domů svého nového parťáka na vyjížďky nebo sportovní tréninky, měli byste vědět, jak se o něj dobře postarat a zajistit, aby mu u vás nic nechybělo. Vaším cílem by měl být spokojený, zdravý, nasycený a napojený kůň.
Stejně jako v běžném životě, také při péči o koně a jízdě na koňském hřbetě dochází k situacím, kdy se vyplatí mít sjednané pojištění. Jaké druhy pojištění pro koně a jezdce v České republice existují?
Průměrný věk, kterého se dožívají domestikovaní koně, je mezi 25 a 33 lety, žijí tedy déle než většina ostatních domácích zvířat.
Odjíždí vaše dítko co nevidět na koňský tábor a vy byste ho chtěli co nejlépe připravit? Poradíme vám, co očekávat a co určitě pořídit, aby byl váš malý jezdec na svůj pobyt mezi koňmi co nejlépe připravený.
Chcete začít s lonžováním koně a nevíte, jak na to? Které pomůcky byste měli mít před tím začnete? Vše se dozvíte v našem nejnovějším článku.
Venku již vše nádherně kvete a na loukách tak můžeme narazit na spoustu pokladů z přírodní lékárny. Které poklady to jsou, zjistíte v našem článku.
V době, kdy se koně nepasou celý den a jsou závislí na krmení, musíme zajistit, aby měli rostlinné, živočišné i minerální krmivo v odpovídajícím poměru. Pokud ovšem trpí špatnými kopyty, neosvalením, nepěknou srstí nebo jsou březí, určitě bychom měli po konzultaci s odborníkem stravu pozměnit.
Kůň je poloviční člověk – tohle slyšíváte od koňáků, kteří koňům zasvětili celý svůj život. A jak dlouhý život má kůň? Když se v dospělosti rozhodneme koupit koně, je to v podstatě na celý zbytek života, protože kůň se dožívá v průměru o trochu méně než tři desítky let.
Celou sezónu s koňmi brázdíme lesy a louky, trénujeme na jízdárně, závodíme na kolbištích, jezdíme prostě křížem krážem tam, kam nás nohy (a kopyta) zanesou. Zimní období plné plískanic, mrazu a bláta proto využijme k regeneraci a údržbě vybavení, na které běžně nezbývá čas.
Na tomto serveru, který je celý o koních, vše pro ně a je určen pro lidi, kteří mají ke koňům blízko, je možná zbytečné se tímto tématem zabývat. To, že podkova je pro štěstí, ví každý školák, ale proč? Pojďme se podívat hluboko do historie, kde se tato víra v podkovu nejspíše vzala.
Je kování koní potřeba, standart nebo předsudek? Názorů, jestli kovat nebo nekovat koně je mnoho. Proč kovat. A jak často kovat. Podívejme se na ně.
Mít koně se poštěstí málokomu z nás, možná o to ti, kteří se s koňmi nikdy nesetkali blíže, ani nestojí. Fascinován je ale každý, kdo měl možnost s koňmi být. Kůň je inteligentní zvíře, přesvědčilo se o tom mnoho bojovníků, za tuto znalost vděčíme beletrii i literatuře faktu.
Chcete koupit koně, kterého vlastní jiný majitel nebo naopak chcete z osobních důvodů prodat koně, kterého máte? Následující článek vám bude rádcem, co neopomenout a na co si dát pozor, aby vše bylo „papírově“ v pořádku.
Blíží se kouzelné období Vánoc, které s sebou přináší také radost z dárků. Pokud máte mezi svými blízkými vášnivého jezdce, majitele koně či poníka nebo prostě jen milovníka těchto vznešených zvířat, určitě je potěší dárek s koňskou tematikou. Připravili jsme pro vás 10 tipů, kterými uděláte radost.
Zkracují se dny, bývá časté šero, mlhy nebo déšť. Při jízdě na koni v takových podmínkách je nutné myslet na zvýšenou bezpečnost, hlavně pokud se pohybujete v blízkosti silnic. Zjistěte, co všechno byste měli mít, abyste byli vidět nejen vy, ale i váš kůň.
Ať už patříte mezi příznivce celoročního dekování či nikoliv, v období podzimních plískanic se bez nepromokavé výběhové deky pravděpodobně neobejdete.
Máte přehled o jezdeckých disciplínách? Pokud ne, vůbec nevadí. Právě pro vás je dnešní článek.
Evoluční linie koně, jak ho známe dnes, je jednou z nejlépe zdokumentovaných oblastí paleontologie.
Odčervení koně je jako pro člověka čištění si zubů. Nemusí být samozřejmě na denní bázi jako péče o zuby, ale pravidelnost je nutná. Protože jako se nám lidem kazí zuby, organismus koně bývá většinou plný parazitů.
Prázdniny se pomalu ale jistě blíží ke svému konci, než se však stane, přinášíme vám tipy kam za koňmi nejen u nás, ale i v zahraničí.
Když si chcete pořídit koně, není to jako si pořídit morče, hada nebo rybičky… Ti kromě potravy a občasné výměny podestýlky a v případě rybiček vody v akváriu, nic nepotřebují…
S příchodem teplého počasí se pravidelně začne rojit obtížný hmyz, který umí vašemu koni způsobit mnoho nepříjemností. Od svědivého štípance přes bolestivý otok až po přenos nebezpečných nemocí – nejlepším řešením je vždy prevence. Jak na to?
V každé oblasti života se setkáme s přídavnými jmény „největší“ a „nejmenší“. Extrémy jsou vždy zajímavé. Podívejme se na největší plemeno koně, které je i náročné na chov z hlediska velikosti koně i potravy, kterou spořádá.
Koně můžete lidově "otrávit" nedostatkem pohybu nebo nedostatečnou péčí. Nejedná se však o otravu v pravém slova smyslu tak, jak jej popisuje tento článek, který se týká potravy pro koně.
Přichází sezóna komárů, muchniček, ovádů, klíšťat a jiného obtížného hmyzu, kteří umí znepříjemnit jízdu i běžný provoz ve stáji. Naštěstí na trhu existuje spousta přípravků – ať už kosmetických nebo krmných – které dokážou dotěrné potvory odpudit a zlepšit tak život vašeho koně.
I když jen hrstka z nás bude řešit otázku s koupí či prodejem koně, pojďme se podívat, jaká úskalí nás čekají a co nesmíte opomenout.
Přišel váš čas a chystáte se letos na první závody nebo zkoušku základního výcviku jezdce (ZZVJ)? Kromě samotné jezdecké přípravy vás tak čeká pořízení té správné výbavy, bez které se oficiálních akcí pod záštitou České jezdecké federace (ČJF) nemůžete zúčastnit.
Jakmile se venku oteplí a příroda oznámí prvními výhonky a včelími otužilci příchod jara, každý majitel koně začne nervózně poposedávat a pokukovat po holínkách, rukavicích a kombinačkách. Ví, že nastává čas opravy ohrad. Kdy jindy by také byla vhodnější doba? Po zimě je potřeba zkontrolovat vše od