NOVINKY
ZBOŽÍ V AKCI
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Slon nebo drak jsou nejznámější symboly štěstí v Číně, v oblasti středního Východu a severní Afriky se štěstí přivolává amuletem v tvaru lidské ruky, které se říká Ruka Fátimy neboli hamsa. Pro celý západní svět, ale třeba i pro Indii, je to podkova.
V egyptské ikonografii i v nejstarším islámském umění nebo ve starověké Číně se s tímto symbolem také setkáváme. Proč je podkova znakem štěstí nebo proč byla posvátnou, se vykládá různými způsoby. V Číně se stavěly hřbitovy ve tvaru podkovy – tedy půlměsíce, i muslimové pokládají vše, co má tvar půlměsíce za posvátné. Tedy podkova byla pro ně posvátná z důvodu tvaru. Staří Řekové a Římané zase uctívali podkovu proto, že byla ze železa. Jedno je ale jisté: Kůň byl i dříve velkým pomocníkem, ale také majetkem a zdraví koně závisí také na stavu kopyt, tedy na podkování. Říká se, že kopyto je srdcem koně – vysvětluje se to tak, že bez zdravé rohoviny, ze které je kopyto utvořeno, není koně možné přinutit ke klusu, ani k tomu, aby táhl těžký náklad. Proto koně, jejichž rohovina se opotřebovala, ztratili svou užitečnost a tak přestali být člověku prospěšní.
Kdo vynalezl podkovu, se neví, z historických pramenů je známo, že koním se obouvaly tzv. hipposandále, ale ty neustále padaly koním z nohou, protože naši předkové ještě nevěděli, že do rohoviny koně lze přitlouct hřebíky, aniž bychom způsobili koni bolest. V jedenáctém nebo dvanáctém století už prameny hovoří o kovářích a podkování koní. Podkova se tedy stala symbolem štěstí právě proto, že umožnila koňům dlouhé roky pomáhat člověku, aniž by cítili bolest nebo kulhali.
Dnes mají lidé podkovu na zdi nebo nade dveřmi svých obydlí, kde je podle magie její moc největší, aby přivábila domů co nejvíc šťastných okamžiků, a chránila před nepřízní osudu.
Líbil se vám tento článek? Přečtěte si další články na našem blogu.