NOVINKY
ZBOŽÍ V AKCI
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Přirozeností koně je pást se na různých místech v dosahu jeho životního prostoru a ochutnávat tak spoustu rostlin, květin nebo i plodů stromů či keřů. Divocí koně měli dříve mnohem více možností, kde spásat místní porost, do jejich trávicích traktů se tak dostávala mnohem diverzifikovanější skladba potravy – a to včetně bylin, o kterých dnes víme, že mají příznivý vliv na zdraví. Dnešní domestikovaný kůň tuto možnost rozmanité pastvy nemá, a prospěšné bylinky bychom mu tak měli dodávat alespoň v krmení.
Léčivé účinky rostlin jsou lidstvu známé po celá tisíciletí. I dnes, v době moderních farmaceutik, je jich spousta založená právě na terapeutických účincích bylin (tedy rostlin, které obsahují biochemické sloučeniny působící příznivě na organismus). Zejména u koní bychom ale měli pamatovat na to, že ačkoliv jsou bylinky přírodní, neznamená to, že nemohou způsobit disbalanci či předávkování. V našem starším článku jsme jedovaté rostliny pro koně rozebírali. Ověřené bylinky tak koni vždy dávejte dle doporučeného dávkování nebo se poraďte se svým veterinářem.
Jaké benefity pro svého koně můžete u jednotlivých bylinek najít?
Kopřiva
Kopřiva je bohatá na vitamin C, železo, sodík, chlorofyl a vlákninu. Je vhodná pro očistu organismu, a to včetně pročištění krve, podporuje však hlavně vylučování odpadních látek skrz ledviny a játra. Pomáhá vstřebávat železo a může tak sloužit jako podpora při léčbě krevní anémie.
Tužebník
Tužebník jilmový má ceněné protizánětlivé a analgetické účinky, čehož lze dobře využít například při onemocněné kloubů nebo zažívání. Pomáhá také léčit vředy a onemocnění vylučovací soustavy, snižuje horečku. V kombinaci s čertovým drápem a hlohem napomáhá prokrvování končetin a tím i léčbě schvácení.
Echinacea
Echinacea, česky třapatka, se nejvíce osvědčila při podpoře imunitního systému koně a boji s infekcemi. Pomáhá stimulovat obranyschopnost proti bakteriálním nemocem, horečce i virům. Nejčastěji ji u koní využíváme k podpoře zdraví při nachlazení, chřipce a jiných respiračních onemocněních. Třapatkou můžete koně preventivně zásobovat také během stresových období (například časté cestování na závody), při vyšší tréninkové zátěži nebo v průběhu chronických potíží.
Fenykl
Látky obsažené v semenech fenyklu mají zklidňující účinek na podrážděné trávení a skvěle zbavují plynatosti. Umí pomoci také s podporou chuti k jídlu nebo produkcí mléka u klisen, zejména v prvních dnech po narození hříběte. Čerstvé listy fenyklu se používají k vyčištění ran, kousnutí nebo ke zklidnění projevů alergie na kůži.
Heřmánek
Protizánětlivé a analgetické účinky této evropské bylinky jsou ceněné při léčbě jakýchkoliv bolestí nebo zánětů. Heřmánek má zklidňující a utišující efekt, působí blahodárně na trávicí soustavu a proti křečím. Použití odvaru z květů heřmánku může pomoci při kožních alergiích, vyrážkách a jiných podrážděních.
V našem e-shopu najdete také spoustu dalších bylinek pro koně, které umí posílit vitalitu nebo výrazně zkrátit dobu léčení vašeho čtyřnohého společníka. Podrobnosti o jejich příznivých účincích se dočtete u každého produktu.
Líbil se vám tento článek? Přečtěte si další články na našem blogu.